TECES postal član European Clean Hydrogen Alliance

28.05.2021
TECES ECH2A TECES ECH2A TECES ECH2A

TECES je v maju pristopil k članstvu v Evropsko zavezništvo za čisti vodik (ECH2A - European Clean Hydrogen Alliance), ki združuje deležnike iz industrije, nacionalnih in lokalnih javnih organov, civilne družbe in drugih zainteresiranih strani.

Združenje je glavni posvetovalni organ za izvedbo vodikove strategije za podnebno nevtralno Evropo, za razvoj naložbenega programa za spodbujanje uvajanja vodika ter vzpostavitev konkretnega nabora projektov.

V članstvo so nas sprejeli na podlagi izkušenj vodenja platforme SHIFC – Slovenske platforme za vodik in gorivne celice, ki je delovala med leti 2005-2010 in omogočala sodelovanje več kot 30 slovenskih partnerjev (podjetij, inštitutov, univerz, raziskovalnih organizacij).

S članstvom v ECH2A TECES želi na nacionalni ravni izboljšati ozaveščenost o uporabi vodika v industrijskih stebrih: - čista proizvodnja vodika; - prenos in distribucija čistega vodika; - čisti vodik v industrijski uporabi; - čisti vodik za mobilnost; - čisti vodik v energetskem sektorju; in - čisti vodik za stanovanjske namene.

O European Clean Hydrogen Alliance/ Evropsko zavezništvo za čisti vodik

Evropsko zavezništvo za čisti vodik (ECH2A - European Clean Hydrogen Alliance), združuje deležnike iz industrije, nacionalnih in lokalnih javnih organov, civilne družbe in drugih zainteresiranih strani. Je glavni posvetovalni organ EU za izvedbo vodikove strategije za podnebno nevtralno Evropo, za oblikovanje naložbenega načrta za spodbujanje uvajanja proizvodnje in uporabe obnovljivega in nizkoogljičnega vodika ter posledično za pripravo konkretnih projektnih predlogov.

Ključni ukrepi ECH2A, ki jih podpira TECES s pristopom v zavezništvo: - izvedba naložbenega načrta za EU, - spodbujanje povpraševanja in povečanje proizvodnje, - oblikovanje omogočitvenega in podpornega okvira: programi podpore, tržna pravila in infrastruktura, - spodbujanje raziskav in inovacij na področju vodikovih tehnologij, - krepitev mednarodne razsežnosti.

Izvedbeni element zavezništva ECH2A predstavlja šest tematskih delovnih skupin, ki obravnavajo celotno vodikovo verigo vrednosti, od proizvodnje do končne uporabe.

  • Proizvodnja vodika, kamor spadajo elektrolizatorji, sončna / vetrna / hidro energija, inženiring naprav, oprema, materiali, zajemanje in shranjevanje ogljika (CCS) in piroliza.
  • Prenos in distribucija čistega vodika, ki se osredotoča na cevovode, tekoče organske vodikove nosilce (LOHC), tekoči vodik (LH2) in pristanišča.
  • Čisti vodik v industrijski uporabi, vključuje jeklo, kemikalije, rafinerije, eKerozin / eGoriva, gnojila, industrijsko toploto in cement.
  • Čisti vodik za mobilnost, kamor se uvrščajo tovornjaki / avtobusi, lahka tovorna vozila, vlaki, ladje, gorivne celice, pogonski vlaki, cisterne in postaje za oskrbo z vodikom (HRS).
  • Čisti vodiku v energetskem sektorju, kjer obravnavane teme vključujejo ponovno elektrifikacijo, mega skladiščenje in izravnavo električnega omrežja.
  • Čisti vodik za stanovanjske namene, ki zajema daljinsko ogrevanje, soproizvodnjo toplote in električne energije (SPTE) in gorivne celice na trdni oksid.

Potencial vodikovih tehnologij

Vodik v Evropi in po svetu ponovno pridobiva vse več pozornosti. Lahko se uporablja kot surovina, gorivo ali nosilec energije pri prenosu in shranjevanju ter ponuja veliko možnosti za uporabo v industrijskem, prometnem, elektroenergetskem in gradbenem sektorju.

Najpomembnejše pa je, da pri uporabi ne povzroča emisij CO2 in skoraj ne onesnažuje zraka. Potemtakem ponuja rešitev za razogljičenje industrijskih postopkov in gospodarskih sektorjev, v katerih je zmanjšanje emisij CO2 nujno in težko dosegljivo. Zaradi tega postaja vodik bistven element zaveze EU za doseganje ogljične nevtralnosti do leta 2050.

Kljub temu pa vodik danes predstavlja le skromen delež svetovne in evropske energijske mešanice ter se še vedno proizvaja pretežno iz fosilnih goriv, zlasti iz zemeljskega plina ali premoga, pri tem pa se v EU letno izpusti v ozračje od 70 do 100 milijonov ton CO2.  V preteklosti smo že zabeležili obdobja povečanega zanimanja za vodik, vendar se ta ni uveljavil. Danes pa se s hitrim zniževanjem stroškov energije iz obnovljivih virov, tehnološkim razvojem in nujno potrebo po drastičnem zmanjšanju emisij toplogrednih plinov odpirajo nove možnosti.

Pričakovanja od članstva v ECH2A

Člani vseh treh partnerstev pod okriljem TECES, kot so SRIP Pametne stavbe in dom z lesno verigo in Slovensko partnerstvo za energijo in okolje na obrambnem področju (SiEnE) bodo informirani o aktivnostih ECH2A in možnostih za vključevanje.

TECES bo sledil zaključkom učnih prireditev in delovnih skupin (6), katerih namen je omogočiti projekte sodelovanja na področju raziskav, razvoja in inoviranja.
Prvi tak dogodek bo srečanje vseh članov ECH2A na European Hydrogen Forum-u z izvedbo med od 17. do 18. junija 2021.

Načrtovani dogodki

Trenutno ne prirejamo dogodkov.

Posnetek zaslona 2024 03 22 102928
Aktivnosti sofinancirata Republika Slovenija - Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

 
Na spletni strani SRIP PSiDL uporabljamo piškotke z namenom izboljšanja uporabniške izkušnje ter za uporabniške nastavitve strani. Prosim sprejmite piškotke.